Zewnętrzmy slot na karty graficzne

 

Sprzęt komputerowy do obróbki grafiki trójwymiarowej nigdy nie był łatwy do skompletowania. Do sprawnego działania nawet najprostszych programów do takiej zabawy potrzeba naprawdę potężnego sprzętu, a moja maszyna w końcu przestawała uciągać coraz bardziej wymagające programy. Nawet najlepsze karty graficzne były powoli niewystarczające.

Dodatkowy układ graficzny do komputera

dobry riser pci-expressDo zwykłej obróbki grafiki komputerowej wystarcza nawet średnich osiągów maszyna, i najczęściej takie programy nie zabierają zbyt wiele zasobów z komputera. Inaczej jest w przypadku programów używanych do dynamicznego obrabiania obrazu 3d. Nawet najmocniejsza obecnie dostępna karta graficzna nie nadążała przy takiej pracy, więc po konsultacji z kolegami z forum komputerowego, postanowiłem problem obejść. Polecali oni dobry riser pci-express, urządzenie do rozszerzenia slotu na karty graficzne, pozwalające na jednoczesny montaż dodatkowej karty, lub nawet kilku, przy minimalnym dodatkowym obciążeniu komputera. W połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem, pozwalało to na wykorzystywanie kilku kart graficznych naraz, i odpowiednie ich przydzielenie do wykonywanych procesów. Mocniejsza i szybsza karta mogła obsługiwać wyłącznie program do obróbki grafiki, a słabsze sterować resztą procesów systemu, bez żadnego spadku wydajności podczas bardziej obciążającej pracy.

Była także możliwość sprzężenia kilku kart naraz, by działały jak jeden mocniejszy układ, choć wiązało się to ze znacznym obciążeniem owych kart i bardzo dużym zużyciem, ale dawało niesamowite wyniki, podbijając osiągi do poziomów osiągalnych tylko przez najlepsze dostępne układy graficzne. Jakakolwiek praca na dwóch układach graficznych była zauważalnie wygodniejsza, a działanie komputera płynne i szybkie.