Zastosowanie wag przemysłowych platformowych w badaniu zwierząt

W przemyśle i handlu szeroko rozpowszechnione są stalowe wagi platformowe, umożliwiające dokładny pomiar elektroniczny i bardzo wytrzymałe na obciążenia. Niektóre z nich są odporne na substancje chemiczne, co czyni je jeszcze bardziej wszechstronnymi. Ich zastosowanie nie ogranicza się jednak jedynie do wymienionych dziedzin.

Użycie wag przemysłowych platformowych w weterynarii

wagi przemysłowe platformoweDzięki różnym wymiarom, w których produkowane są wagi, można używać ich również w medycynie weterynaryjnej. Podczas gdy do pomiaru mniejszych zwierząt, takich jak na przykład gryzonie czy niewielkie gady, świetnie sprawdzają się zwykłe plastikowe wagi weterynaryjne, do zważenia czterdziestokilogramowego psa potrzebujemy już innego rozwiązania. Tu z pomocą przychodzą wagi przemysłowe platformowe. Zazwyczaj są dość niskie, dlatego też łatwiej jest ustawić na nich zwierzę. Aby zminimalizować potencjalny stres związany z wchodzeniem na platformę, wagę można ustawić w zagłębieniu, tak by jej powierzchnia była na tym samym poziomie, co podłoga. Część z nich ma możliwość zamontowania na nich nakładki z PCV. Przy odpowiednim dobraniu pokrycia platformy zredukujemy niebezpieczeństwo poślizgnięcia się zwierzęcia, co poprawi zarówno jego komfort psychiczny i fizyczny, jak i dokładność pomiaru. Co ważne, zwierzęta na ogół nie stoją na wadze nieruchomo, ale przemieszczają się po niej choćby w minimalnym stopniu. Z tego względu określenie ich wagi wymaga więcej czasu. Wagi przystosowane do tego typu zadań umożliwiają zaprogramowanie czasu pomiaru w zależności od ruchliwości danego zwierzęcia. W przypadku pacjenta, który nie porusza się o własnych siłach, wygodną opcją jest użycie dopasowanego najazdu, którym można przetransportować zwierzę na wagę za pomocą wózka.

Dzięki temu, iż wagi platformowe wytrzymują nawet do sześciu ton obciążenia, można je stosować do pomiaru masy wielu gatunków zwierząt, w tym koni, które trudno byłoby zważyć w inny sposób. Możliwość przytwierdzenia ich do ściany lub podłoża zapewnia bezpieczeństwo w trakcie badania, zarówno osoby obsługującej wagę, jak i stojącego na niej zwierzęcia.