Wytwarzanie prądu elektrycznego na własne potrzeby

Rachunki za prąd elektryczny z roku na rok są coraz wyższe. Większość osób jest uzależniona od cennika dostawcy. A dostawca może przecież w każdej chwili podwyższyć lub obniżyć opłaty za energię elektryczną. Czy można jakoś temu zapobiec i być przynajmniej po części niezależnym w tej kwestii?

Produkcja prądu elektrycznego w miesiącach letnich i zimowych

fotowoltaika bydgoszczOkazuje się, że jak najbardziej tak, jeśli tylko skorzysta się z możliwości, jakie dają odnawialne źródła energii. Kilkanaście lat temu na polskim rynku nastał bum na kolektory słoneczne, których zadaniem było ogrzewanie wody użytkowej. Teraz pojawiły się nowe urządzenia, które wyglądają bardzo podobnie, ale pełnią inną funkcję. Mowa o panelach fotowoltaicznych. Panele te mają za zadanie zamieniać energię słoneczną w energię elektryczną. Taka fotowoltaika bydgoszcz pozwala na wytworzenie takiej ilości prądu elektrycznego, który na pewno wystarczy do zaspokojenia potrzeb danej nieruchomości. Wiadomo, że im więcej paneli fotowoltaicznych tym lepiej, bo w ten sposób zostanie wyprodukowana większa ilość prądu elektrycznego. A nadmiar produkcji wcale się nie zmarnuje! Prąd pochodzący z paneli fotowoltaicznych można zmagazynować albo sprzedać dostawcy energii. Dzięki temu nadmiar prądu wytworzonego wiosną i latem można wykorzystać jesienią i zimą, kiedy nasłonecznienie jest znacznie mniejsze. Mimo to prąd i tak powstaje przez cały rok! Panele fotowoltaiczne montowane są dokładnie tak samo jak kolektory słoneczne.

Najczęściej umieszcza się je na dachach po stronie południowej, gdzie dostęp promieni słonecznych jest największy. Panele nie należą do najtańszych, ale można być pewnym, że inwestycja jest opłacalna i z pewnością szybko się zwróci. Poza tym jest to rozwiązanie proekologiczne, które nie prowadzi do zanieczyszczania środowiska naturalnego.