Wskazania do fizykoterapii

 

Fizykoterapeuci w ostatnim czasie mają pełne ręce pracy. Zgłaszają się do nich pacjenci cierpiący na różnego rodzaju schorzenia, jak również sportowcy i rodzice z małymi dziećmi. Za pomocą odpowiedniego sprzętu do fizykoterapii m.in. łagodzą ból. Na czym polegają zabiegi fizjoterapeutyczne? Jakie urządzenia wykorzystuje się w fizjoterapii?

Fizykoterapia – sprzęt i rodzaje zabiegów

sprzęt do fizykoterapiiFizykoterapeuci dawniej traktowani byli po macoszemu. Lekarze rzadko kierowali do nich swoich pacjentów. Dziś jest inaczej. Gabinety fizykoterapeutyczne pojawiają się niemal w każdym większym mieście. Specjalizują się nie tylko w rehabilitacji pourazowej czy powypadkowej, ale też w łagodzeniu przewlekłego bólu mięśni. W trakcie terapii wykorzystywane są różne bodźce fizyczne, np. pola magnetyczne, ultradźwięki, prąd elektryczny, ciepło i zimno, światło. Sprzęt do fizykoterapii jest skonstruowany według określonych norm technicznych, jest bezpieczny nie tylko dla pacjenta, ale też personelu medycznego. Wysokim stopniem skuteczności wyróżniają się m.in. urządzenia do elektroterapii. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu prądu do celów leczniczych. Tego rodzaju zabiegi stosuje się najczęściej w celu poprawy ukrwienia stymulowanej bodźcem tkanki. Łagodzą też obrzęk i wysięki śródstawowe. Z kolei laseroterapia to zabieg terapeutyczny, w przebiegu którego na tkanki oddziałuje promieniowanie podczerwone i promieniowanie czerwone. Jest ono widziane w postaci wiązki laserowej.

Wiele jest różnego rodzaju sprzętu do fizykoterapii. Okazuje się on pomocny w wielu różnych schorzeniach i może być regularnie stosowany bez skutków ubocznych. To sprawia, że stale rośnie liczba pacjentów zgłaszających się do fizjoterapeuty i szukających pomocy właśnie w tej dziedzinie medycyny. Jedyna przeszkoda to długi czas oczekiwania na zabiegi.