Właściwości popielnika do pieca

Bez względu na to, czym dokładnie palimy, w naszym piecu zawsze musi powstawać określona ilość popiołu zależna między innymi od rodzaju materiału opałowego i innych czynników tego typu. O popielnikach do pieców możemy jednak powiedzieć to, że są naprawdę uniwersalne. Będą bowiem skutecznie gromadziły w sobie wszelkie odpady powstające w czasie tych właśnie procesów zachodzących w piecu.

Czy warto korzystać z popielników?

popielnik do piecaNie ma znaczenia, jak dokładnie ustawimy ruszta w konkretnym piecu, bo zawsze musimy spodziewać się tego, że do popielnika trafią razem z popiołem również rozgrzane fragmenty żaru. Jeżeli oceniamy taki popielnik tylko wizualnie, to możemy się pomylić i pomyśleć, że bardzo szybko zostanie on przez takie rozgrzane fragmenty skutecznie zniszczony. Popielnik do pieca powstaje jednak z dobrze dopasowanego pod tym względem metalu i dlatego wysoka temperatura niczego nie zmienia w jego wyglądzie czy właściwościach. Dodatkowym elementem popielnika może być oczywiście uchwyt, który zdecydowanie ułatwia wyciąganie i wkładanie czegoś takiego zawsze, wtedy gdy zachodzi taka potrzeba. Dlaczego w ogóle mamy stosować coś takiego? Opróżnianie komory na popiół niewyposażonej z popielnik będzie się wiązało z koniecznością użycia standardowej łopatki, to z kolei z całą pewnością przyczyni się do powstania dużego bałaganu. Kiedy mamy popielnik, to nie mamy takich kłopotów. Możemy go swobodnie wynieść z zawartością i opróżnić w dowolnym miejscu tam, gdzie nam wygodnie, a następnie włożyć z powrotem na miejsce.

Wszystkie te działania będą oczywiście trwały bardzo krótko. Po opróżnieniu dodatkowo możemy przywrócić mu dawny wygląd, spłukując wszystkie zanieczyszczenia. Nie wystąpi na nim korozja i wszystko da się szybko usunąć. Dopasowywanie popielników do pieca wymaga oczywiście wykonania kilku pomiarów, ale to proste.