Wizyta w gabinecie psychologicznym

 

Depresja dotyka coraz większej liczby osób. Okazuje się nawet, że zaliczona została do chorób cywilizacyjnych. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że choroba ta może dotykać nawet dzieci lub osoby w podeszłym wieku. Najgorsze jest jednak to, że nieleczona depresja zabija – jest to choroba śmiertelna.

Formy terapii psychologicznej: indywidualna i grupowa

psycholog poznańDlatego jeśli ktoś podejrzewa depresję u siebie lub członka rodziny, powinien reagować jak najszybciej. Diagnozę może postawić lekarz psychiatra. Zleci on też wykonanie odpowiednich badań psychologicznych. Jeśli konieczne będzie zastosowanie farmakoterapii, to lekarz przepisze odpowiednie leki. Ale to nie wszystko. Bez wątpienia specjalista skieruje taką osobę na psychoterapię. W zależności od objawów psycholog przeprowadza różne formy terapii. Może być to np. terapia poznawczo-behawioralna. Taki psycholog poznań zaproponuje albo terapię indywidualną albo terapię grupową. Z pomocy terapeuty można skorzystać za darmo w ramach porozumienia danego ośrodka z NFZ, ale również możliwe jest korzystanie z usług psychologicznych prywatnie. Wystarczy umówić się w danym gabinecie na wizytę u psychologa. Oczywiście z pomocy psychologicznej korzysta się w różnych sytuacjach – u psychologa pojawiają się nie tylko osoby, które cierpią na depresję. Psycholodzy zajmują się przecież również innymi formami terapii. Wystarczy wspomnieć tutaj np. o terapii uzależnień. Najczęściej tego typu terapia przyjmuje formę terapii grupowej.

Często to pacjent decyduje, czy woli skorzystać z terapii indywidualnej czy grupowej. Terapia grupowa jest bardzo dobra dla tych osób, które w sposób szczególny potrzebują wsparcia drugiego człowieka i chcą poczuć, że ktoś jest blisko i doskonale rozumie ich problemy. Jedno jest pewne – nie warto zwlekać z decyzją o terapii.