Nie każdy wie, co to tak właściwie jest wialnia, a to nic innego jak maszyna rolnicza służąca wstępnemu oczyszczaniu młóconego ziarna. Oddziela również zanieczyszczenia grube i lekkie, działając na zasadzie różnicy wielkości.
Dlaczego wciąż wykorzystuje się wialnie?
Ciekawostką może być to, że przed wialniami do oczyszczania zbóż wykorzystywano wiatr – po prostu podrzucano ziarno przy lekkim wietrze. Cięższe ziarno spadało, a to, co lżejsze było zdmuchiwane przez wiatr. Warto też zaznaczyć, że wialnia może być ręczna, ale również napędzana kieratem (urządzenie wykorzystujące siłę pociągową zwierząt) lub silnikiem elektrycznym. Kiedyś wialnia grała rolę osobnej maszyny, ale teraz jest częścią większej całości – młocarni. Należy jednak pamiętać, że ziarno z wialni nie jest przeznaczone do siewu, ponieważ nasiona są uszkodzone. Obecne wialnie wyposażone są w silniki o mocy od 1,5 kW do 3,0 kW. Cechą takich urządzeń jest zazwyczaj lekkość i zwarta budowa, a ich niewielkie wymiary pozwalają szybko zamontować urządzenie do pracy. Wialnia jest prosta w obsłudze i tak naprawdę charakteryzuje się też niezbyt skomplikowaną formą. Ta maszyna rolnicza działa przede wszystkim z wykorzystaniem sit i strumienia powietrza – zupełnie tak jak w dawnych czasach. Często zdarza się tak, że wialnie do zboża mogą pozbywać się w toku czyszczenia kamieni i innych podobnych zanieczyszczeń. Wialnia jest idealnym urządzeniem, które pomoże przy produkcji trzody lub drobiu, ponieważ automatycznie może oczyszczać produkt, który może pokarmem dla zwierząt.
Wialnie są wykorzystywane w gospodarstwie od wielu, wielu lat. Są one urządzeniem niezbędnym przy oczyszczaniu zboża, co jest kluczowe w dobrej organizacji dalszej pracy. Obecnie wialnie mogą mieć więcej zastosowań, bo w niektórych przypadkach usuwają też kamienie i inne zanieczyszczenia, co jest niewątpliwie bardzo przydatne.