W firmie zajmującej się obróbką elementów metalowych znajduje się spora ilość ciężkich maszyn, których używa się do różnego rodzaju specjalistycznych zadań. Często wykorzystuje się je do cięcia, gięcia, zgniatania, czy formowania metali. Wszystkie te maszyny działają z dużą siłą, dlatego ważne jest bezpieczeństwo.
Czujniki drgań w maszynach przemysłowych
Tego typu, ciężkie maszyny wymagają odpowiedniego obejścia się z nimi. Pracownicy muszą zostać odpowiednio przeszkoleni aby z nich korzystać, a one same muszą być regularnie konserwowane. Jednym z największych zagrożeń są drgania. Zbyt intensywne nigdy nie zwiastują niczego dobrego. Mogą być one oznaką, że maszyna się psuje, lub jakieś czynniki zewnętrzne na nią wpływają. Często jednak mogą także oznaczać niewłaściwą kalibrację i montaż maszyny. Dlatego też w takich konstrukcjach warto zastosować czujnik drgań wysokiej jakości. Wiele maszyn posiada go domyślnie, jednak może on nie być zbyt górnolotny. Lepiej zainwestować w taki z pewnego źródła i własnoręcznie go zainstalować. Często maszyny korzystają z niego aby odpowiednio dopasować rytm pracy do obecnych drgań, co umożliwia ich zanegowanie i jest bardzo praktyczne. W wielu przypadkach w maszynie może się jednak coś psuć, a taki czujnik jest jednym z pierwszych elementów, które zdecydowanie to wykryją. Nowocześniejsze elementy tego typu mogą się łączyć bezprzewodowo z siecią komputerową i na bieżąco przekazywać informacje o drganiach, inne wykonują to za pomocą okablowania. W takim przypadku ważne jest jednak odpowiednie podłączenie ich do komputera, który będzie to odpowiednio odbierać.
Podłączenie odpowiedniego czujnika do maszyny, oraz systemu monitorującego go jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Pozwala to na uzyskanie informacji na temat maszyny w czasie rzeczywistym, a coś takiego może się bardzo przydać i pomóc zaoszczędzić wiele kosztów związanych z ewentualnymi naprawami.