Lilak, potocznie nazywany „bzem”, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych krzewów ozdobnych w ogrodach. Swoją popularność zawdzięcza pięknym kwiatostanom o niesamowitym zapachu. Gęste wiechy liliowych, różowych lub białych kwiatów kojarzą się wszystkim z majowymi ciepłymi dniami, kiedy zapach lilaka unosi się w powietrzu. Roślina nie jest trudna w uprawie i nie sprawia problemów. Jak dbać o lilaka?
Jak uprawiać lilaka w swoim ogrodzie?
Lilaki uprawia się w kilku formach, można pozostawić je dziko rosnące lub jako drzewko czy krzew. Rosnąc na jednym pniu, może dorastać do kilku metrów wysokości. Wybierając miejsce do nasadzenia, należy wziąć pod uwagę wystawę, ponieważ roślina ta preferuje stanowiska słoneczne, a to przekłada się na jej bogatsze kwitnienie. Najlepsze są dla lilaków gleby wapienne, przepuszczalne i próchnicze podłoże będzie sprzyjało rozrostowi, choć tak naprawdę toleruje wszystkie typy gleby. Zanim wsadzi się lilaki sadzonki można nakryć folią i pozostawić do jesieni. Warto dokarmić wiosną roślinę wieloskładnikowym nawozem oraz ściółkować kompostem czy obornikiem. Kwiatostany już przekwitnięte najlepiej usunąć, aby nie osłabiały rośliny. Co 3-4 lata dobrze przeprowadzić cięcie prześwietlające. Warto usuwać wtedy słabsze pędy, zdeformowane i skierowane do wnętrza korony, aby nadać roślinie kształt. Po takim zabiegu może ona nie kwitnąć przez dwa lata, jednak lilak jest całkowicie mrozoodporny, dlatego po upływie czasu nadal będzie zachwycał swoim wyglądem i zapachem.
Maj kojarzy się z zapachem kwitnącego “bzu”, chociaż lilak pospolity niewiele ma wspólnego z bzem. Krzew często spotyka się rosnący dziko, ale najpiękniejszy jest nasadzeniach, jak solitery, żywopłoty lub wielogatunkowe kompozycje. Kwiaty lilaka są piękne, intensywnie pachnące i świetnie sprawdzają się jako dekoracja w wazonie, dlatego lilak jest wartościową rośliną na kwiat cięty.