Uczciwa praca dla opiekunek

Osoby, które chcą zostać profesjonalnymi opiekunami osób starszych, najczęściej muszą skończyć odpowiednie studia lub zaliczyć właściwy kurs. Jednak nie zawsze jest to konieczne, jeżeli chcemy się opiekować osobą w podeszłym wieku.

Jak pracują opiekunki w Niemczech?

praca dla opiekunek w niemczechPracując w kraju jako opiekun, musimy posiadać odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje, ponieważ dla pracodawcy jest to wyznacznikiem jakości świadczonych usług. Jednak nieco inaczej bywa, kiedy w podobnym charakterze chcemy pracować za granicą. Praca dla opiekunek w Niemczech jest pod tym względem mniej wymagająca, ponieważ poszukują oni osób z empatią, chętnych do pomocy i ewentualnie znających język niemiecki. Praca zagranicą wiąże się z koniecznością częstych wyjazdów, gdyż odbywa się w systemie zmianowym co kilka tygodni. Najczęściej opiekunki jadą na sześć lub osiem tygodni do Niemiec i wracają do Polski na kilkanaście dni, aby potem ponownie wrócić. Nie każdy jest w stanie zaakceptować taki system pracy, bo na przykład ma małe dzieci lub zwyczajnie boi się rozłąki z najbliższymi. Opiekunki decydujące się na pracę w Niemczech, najczęściej mają już ponad czterdzieści, a nawet pięćdziesiąt lat i mogą sobie pozwolić na taki wyjazd. Nagrodą za wszystkie trudy, jest atrakcyjne wynagrodzenie, które jest znacznie wyższe od tego, jakie można by za tą samą pracę uzyskać w kraju. Wiele osób pracuje jako opiekun tylko przez pewien czas, aby móc finansowo stanąć na nogi i spłacić zaległe długi. Pomimo tych utrudnień, nie brakuje chętnych do pracy.

Każdego roku do Niemiec wyjeżdżają dziesiątki tysięcy osób, z których niektóre już tam zostają, ale większość wraca do rodziny. Najczęściej Polacy pracują jako opiekunowie, budowlańcy lekarze i podrzędni pracownicy w restauracjach.