Kiedy tylko robi się ciepło, a dni są dłuższe, to myślimy o wycieczkach, piknikach i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Zabawa na trawniku koło domu z pewnością będzie lepsza niż w pokoju, gdyż łączy przyjemne z pożytecznym.
Jakie zagrożenie niosą kleszcze?
Już od kilku lat głośno się mówi na temat małych pajęczaków, które jeszcze do niedawana głównie były łączone z psami i kotami. Dziś już wiemy, że mogą one gryźć także człowieka i przenosić na niego groźne choroby. Są to kleszcze, które często są niezauważalne, ponieważ mogą mieć długość zaledwie kilku milimetrów. Zdarza się, że kleszcz gryzie i sam odpada, a są też przypadki, że pozostaje wbity i pije krew, przez co jego rozmiary znacznie się powiększają. Kontakt z kleszczem dlatego jest niebezpieczny, gdyż może powodować boreliozę, która w początkowym stadium może nie dawać żadnych objawów. Jeżeli mamy podejrzenie, że pajęczak mógł być nosicielem tej ciężkiej choroby, to warto go poddać badaniu, które potwierdzi lub wykluczy nasze podejrzenia. Dokładne badanie kleszczy można wykonać samodzielnie, kupując specjalny test w aptece, który kosztuje około pięćdziesiąt złotych albo w laboratorium i wtedy koszt wynosi około sto pięćdziesiąt złotych. Istnieje też możliwość bezpłatnego zbadania kleszcza na przykład w jednym z laboratoriów w Warszawie. Na wyniku badań małego pajeczaka czeka się około pięć – dziesięć dni. Dla własnego spokoju, lepiej badać każdego kleszcze, gdyż nigdy nie wiadomo, który jest nosicielem tej choroby.
Obecnie niemalże co roku są wydawane oficjalne komunikaty nawet stosowania ochrony przed kleszczami oraz jak postępować w razie ugryzienia. Są to ważne kwestie, ponieważ często ratują nasze zdrowie lub nawet życie, a szczególnie są na nie narażone dzieci.