Prowadzenie samochodu jest marzeniem wielu osób w każdym wieku. Zgodnie z obwiązującym prawem, praw jazdy może posiadać osoba, która ukończyła osiemnasty rok życia. Co do górnej granicy wieku, to nie ma ustalonych limitów.
Jak wygląda kurs prawa jazdy?
Osoby, które chcą wkrótce zasiąść za kierownicą własnego pojazdu lub też myślą o jego nabyciu, powinny zapisać się na odpowiedni kurs. W każdym mieście znajduje się przynajmniej kilka Ośrodków Szkolenia Kierowców, zatem koniecznie trzeba się do nich udać. Prowadzą one szkolenia na różne rodzaje pojazdów, bo trzeba pamiętać, że na samochody osobowe jest inna kategoria prawa jazdy niż na autobusy czy też samochody ciężarowe lub motocykle. Jeżeli chodzi o auta osobowe, to jest to kategoria B, która jest najczęściej wybierana przez kursantów. Jeżeli mieszkamy w Małopolsce i interesuje nas profesjonalna nauka jazdy – Kraków będzie idealnym miastem, gdyż jest tu duży wybór szkół jazdy. Po zapisaniu się na zajęcia, rozpoczyna się część teoretyczna kursu, która zajmuje trzydzieści godzin. W jej tracie kursanci poznają przepisy kodeksu ruchu drogowego oraz typowe sytuacje drogowe, które mogą spotkać każdego kierowcę. Po jej zakończeniu, przyszli kierowcy zaczynają drugą część kursu, czyli jazdy z instruktorem. To właśnie ta część jest bardzo ważna, gdyż zdobyte na niej umiejętności, będą decydować o szansach na szybkie zaliczenie egzaminu państwowego na prawo jazdy. Dlatego też warto się przyłożyć i maksymalnie dużo wyciągnąć z nauki.
Zgodnie ze statystykami, każdego roku do kursu na prawo jazdy przystępuje kilkuset kandydatów, z którzy tylko kilka procent zdaje egzamin za pierwszym razem. Reszta kursantów musi dokupić egzamin poprawkowy, który jest dostępny w nieograniczonej ilości.