Systemy solarne na stałe zagościły w krajobrazie polskich miast i wsi. Każdy, kto idzie z duchem czasu, stopniowo dokłada swoja cegiełkę do ratowania planety i stara się ograniczyć emisję CO2 we własnym zakresie. Co zatem możemy zrobić dla wspólnego dobra? Wymienić przestarzały piec węglowy, zainstalować panele słoneczne, żyć eko i świadomie dla przyszłych pokoleń.
Systemy solarne na długie lata
Energia słoneczna dostępna jest za darmo i na wyciągnięcie ręki. Jedyne, co możemy zrobić, to efektywnie ją wykorzystać. Jest to możliwe dzięki temu, że coraz bardziej dostępne są instalacje fotowoltaiczne. Dzięki dofinansowaniom ze środków publicznych, sami nie musimy pokrywać kosztu montażu i zakupu paneli. Pomogą nam w tym urzędnicy, którzy są zobowiązani do udzielenia wszelkiego wsparcia w sprawnym załatwieniu sprawy. Firmy, specjalizujące się w montażu, pomagają także wykonać projekt techniczny, dobrać indywidualnie idealne rozwiązanie. Nasłonecznienie bywa różne, dlatego należy przemyśleć miejsce i sposób umieszczenia paneli fotowoltaicznych. Nie ma specjalnych ograniczeń co do lokalizacji. Warunki techniczne zabudowy też mają znaczenie, budynek musi być sprawny, jednak większość zabudowy, zwłaszcza mieszkalnej, spełnia te kryteria. Zabudowa gospodarcza, jak szopy, czy garaże, też mogą być dobrym miejscem do montażu instalacji fotowoltaicznej. Taka inwestycja w perspektywie kliku lat na pewno się opłaci.
Planując obniżenie rachunków, dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych, możemy zacząć od kilku sztuk a w kolejnych latach rozbudowywać instalację. Opłacalność systemu zależy od warunków – stopnia nasłonecznienia połaci dachowych, wielkości naszego domu i ilości energii, jaką zużywamy we własnym zakresie. Jest to sprawa indywidualna.