Skubarki do ciężkiego drobiu: kaczek, indyków i gęsi

W wielu zakładach hodowli drobiu, ale także w dużych hodowlach przydomowych stosuje się specjalne urządzenia, które pomagają w skubaniu piór. Jeszcze kilkanaście lat temu takie urządzenia były dostępne praktycznie tylko na Zachodzie, a hodowcy w dużej mierze skubali ptaki ręcznie.

Konstrukcja skubarki oparta na stabilnej ramie

skubarka do kaczekTeraz nie trzeba już tracić na to czasu, bo zrobi to za nas maszyna. Wiadomo, że takie urządzenie kosztuje i trzeba najpierw zainwestować. Inne skubarki wykorzystuje się do drobiu ciężkiego, a inne do lekkiego czyli np. do kur. Jeśli chodzi o drób ciężki, to zaliczamy tutaj takie gatunki jak kaczki, indyki czy gęsi. Skubarki do takich ptaków kosztują zazwyczaj około 3 tysięcy złotych. Można je zamówić nawet przez internet. Zaletą tego typu skubarek jest to, że cechuje je stabilna praca. Moc przenoszona na wały z palcami skubiącymi jest bardzo duża. Taka skubarka do kaczek na pewno spełni oczekiwania wymagających hodowców. Wał wcale nie musi kręcić się z dużą szybkością, by profesjonalnie usunąć wszystkie pióra i pierze znajdujące się w skórze kaczek czy innego drobiu ciężkiego. To z kolei wpływa na znaczne podniesienie jakości, a także komfortu pracy. W standardowych skubarkach stosowano najczęściej pas klinowy. W nowoczesnych urządzeniach został on jednak zastąpiony i obecnie stosuje się przekładnię kątową, która jest po prostu niezniszczalna. To zaś zwiększa ergonomię w trakcie pracy, a całe urządzenie jest znacznie bardziej wytrzymałe.

Warto wspomnieć o tym, jak wygląda sama konstrukcja urządzenia, jakim jest skubarka. Otóż opiera się ona na bardzo stabilnej ramie. Dzięki temu możliwe jest skubanie nawet bardzo dużych ptaków hodowlanych czyli np. gęsi i indyków. Skubarka posiada oczywiście certyfikat CE, a ponadto spełnia parametry bezpieczeństwa.