Łącznik rurowo kołnierzowy to urządzenie umożliwiające szybką i bezproblemowe połączenie rury różnego rodzaju i przeznaczenia, np. w przypadku wystąpienia awarii mechanicznej. Za pomocą takiego łącznika możemy naprawić rury stalowe, żeliwnych, azbestowych, PVC, PE i wiele innych. Produkt dobieramy taki, który jest wykonany z tego samego materiału co rura którą chcemy połączyć.
Budowa łącznika rurowo kołnierzowego
W Polsce mamy kilka firm zajmujących się produkcją tego typu łączników, największe z nich prowadzą dystrybucję na terenie kraju oraz na rynkach zagranicznych. Dzięki czemu cieszą się wspaniałymi opiniami na całym świecie. Łącznik rurowo kołnierzowy w całości zbudowany jest z jednolitego materiału, nie licząc zastosowanych w nim uszczelek, ponieważ są one zwykle gumowe. Rodzaj tworzywa wykorzystanego do produkcji uzależniony jest od jego przeznaczenia. Mam tu na myśli to, że łączniki przeznaczony do połączenia rury stalowej będzie wykonany ze stali, a nie z plastiku, ponieważ musi być on tak samo wytrzymały jak reszta konstrukcji. Składa się z takich elementów jak uszczelki na obu końcach, kołnierza zapewniającego lepsze dopasowanie oraz kawałka rury. Niektóre modele dodatkowo posiadają mosiężną wkładkę, jest to rodzaj łącznika wykorzystywanego do łączenia rur PCV. Całość pokryta jest lakierem odpornym na oddziaływanie na niego czynników zewnętrznych takich jak ciągłe zmiany temperatury czy wilgoć. Łączniki rurowo kołnierzowe różnią się między sobą nie tylko zastosowaniem, ale też i wielkością. Jednak ich sposób działania niczym się nie różni.
Łączniki rurowo kołnierzowe to produkt sprawdzony przez wiele lat, ponieważ wymyślony został już dawno temu oraz ciągle udoskonalany pod względem technologii budowy oraz szybkości montażu. Jego tylko jedno zastosowanie sprawia, że jest to produkt niezawodny, ponieważ dobrze wiemy, że jeśli coś jest do wszystkiego zazwyczaj jest do niczego.