Rozdzielacze zasilania w automatyce

Systemy automatyki przemysłowej opierają się na prądzie. Niemal w każdym systemie można spotkać mnóstwo okablowania, a także sterowniki, falowniki i wiele rodzajów czujników, a wszystko oparte jest jak zwykle na rozdziale sygnału elektrycznego. Aby taki system działał prawidłowo musi on być doskonały w każdym jego elemencie.

Bezpieczne rozdzielacze zasilania w systemach automatycznych

bezpieczny rozdzielacz zasilaniaPrzeciętny system automatyki przemysłowej składa się zazwyczaj z kilku kilometrów kabli zasilających. Za rozdzielanie prądu, który przechodzi przez te kable są odpowiedzialne poszczególne podzespoły. Jedne zamykają i otwierają obwody elektryczne, a inne po prostu sterują przepływem prądu poprzez regulacje jego parametrów. W każdym układzie automatyki niezbędny jest bezpieczny rozdzielacz zasilania do podziału natężenia prądu na kilka obwodów. Dzięki rozdzielaniu zasilania można przekierować zasilanie do poszczególnych obwodów w systemie automatyki. Zazwyczaj, aby w szafach oszczędzić na długościach kabli umieszcza się w niej zazwyczaj kilkanaście rozdzielaczy, które przekazują energię elektryczną do poszczególnych obwodów. W ten sposób zamiast prowadzić z jednego rozdzielacza kable do każdego elementu, prowadzi się ich zaledwie kilka, które będą prowadziły do następnych rozdzielaczy rozdzielających prąd do docelowych urządzeń. Takie podejście pozwala zaoszczędzić nawet do osiemdziesięciu procent długości kabli.

Rozdzielacze muszą być dostosowane pod względem ich wewnętrznych przekrojów do wielkości natężenia prądu, które będą przez nie przepływały. Chodzi o to, że jeśli przekrój będzie zbyt mały to rozdzielacz nagrzeje się aż do takiego stopnia, że prawdopodobnie wewnętrzne przewody ulegną spaleniu. Bezpieczniej jest wykorzystać znacznie większe przekroje niż te zakładane.