Choć pandemia w naszym kraju powoli dobiega końca, to ciągle tysiące osób zmaga się z jej skutkami. Przeważnie ozdrowieńcy cierpią z powodu zbyt słabego dotlenienia, kłopotów z koncentracją czy zaburzeń neurologicznych. Wielomiesięczne obserwacje pokazały, że skutecznie może im pomóc tlenoterapia.
Kto może korzystać z tlenoterapii?
Powrót do zdrowia po ciężkiej chorobie bywa trudny, zwłaszcza jeżeli uległy degradacji płuca, będące narządem odpowiadającym za oddychanie. Jeżeli do naszego organizmu nie dostanie się odpowiednia ilość tlenu, to może dojść do poważnych powikłań, a nawet zgonu. U osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, często stosowane są pulsometry, aby stale kontrolować poziom saturacji, czyli poziomu natlenienia krwi. Poza lekami, działającymi rozkurczowo na pęcherzyki płucne, skutecznym sposobem jest zalecana terapia hiperbaryczna – Warszawa jest miastem, w którym można ją wykonać w wielu miejscach. Przeważnie można z niej skorzystać z niektórych szpitalach, ośrodkach sportowo – rekreacyjnych, centrach rehabilitacyjnych czy też prywatnych gabinetach lekarskich. Początkowo komory hiperbaryczne, w których prowadzona jest tlenoterapia, były dostępne tylko dla zawodowych sportowców, z uwagi na szybką regenerację organizmu po przeprowadzonym zabiegu. Jednakże później udostępniono je dla ogółu pacjentów, którzy zmagali się z przeróżnymi chorobami. Tlenoterapia potrafi przynieść zaskakujące rezultaty w przypadku oparzeń drugiego i trzeciego stopnia, a także po przeszczepach.
Na rynku można znaleźć komory baryczne jedno, dwu lub wieloosobowe, które działają na tej samej zasadzie. Jednorazowy pobyt w nich może wynosić od trzydziestu do sześćdziesięciu minut z kilkoma, krótkimi przerwami. W celu osiągnięcia pożądanych efektów, trzeba takich zabiegów wykonać około dziesięciu.