Każde dziecko bezwzględnie potrzebuje mamy, która jest dla niego najważniejszą osobą w życiu. Przeważnie do ukończenia pierwszego roku życia, większość mam pozostaje ze swoimi pociechami w domu na urlopie macierzyńskim.
Kiedy posłać dziecko do żłobka?
Polskie prawo umożliwia mamom skorzystanie z urlopu macierzyńskiego, który trwa pięćdziesiąt dwa tygodnie, od momentu porodu. Po tym czasie, mama może wziąć urlop wychowawczy, jeżeli ma taką możliwość lub wrócić do pracy. Jeżeli wybiera drugie rozwiązanie, to musi mieć komu zostawić dziecko, czyli najczęściej babci lub opiekunce, ale nie zawsze jest taka możliwość. Innym rozwiązaniem jest żłobek Szczecin jest miastem, w którym działają placówki prywatne i państwowe. Są one powszechnie dostępne, zatem każdy maluch może skorzystać z ich oferty. Choć obie placówki prowadzą identyczne usługi, to jednak zupełnie inny system rozliczenia mają. Państwowe żłobki są dofinansowane ze środków budżetowych, zatem rodzice za pobyt dziecka płacą niewielkie kwoty. Natomiast w przypadku placówek prywatnych, rodzice płacą co miesiąc stałe czesne, które obejmuje sam pobyt dziecka. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć koszt zajęć dodatkowych oraz wyżywienia. Nie należy mieć wątpliwości, że żłobek jest odpowiednim miejscem dla malucha, ponieważ ma on tu zapewnioną profesjonalną opiekę, towarzystwo rówieśników, pełne wyżywienie i możliwość wszechstronnego rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań. Dzieci mogą przebywać w żłobku do momentu skończenia trzech lat.
Choć pierwsze dni czy nawet tygodnie w żłobku, bywają ciężkie dla dziecka i rodziców, to jednak później staje się to naturalne i maluch uwielbia spędzać czas z kolegami i koleżankami w placówce. Natomiast rodzice, w tym czasie mogą wrócić do pracy.