Proste i wygodne nawadnianie ogrodu

Jak podlewać rośliny w ogrodzie, aby nie zajęło nam to zbyt dużo czasu, było efektywne, przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia wody, która niestety nie należy do tanich? Warto zainwestować w automatyczny system nawadniania ogrodu, który wykona całą pracę za nas, nie narażając nas jednocześnie na wysokie rachunki.

Nawadniaj ogród tanio i efektywnie

sterownik do nawadnianiaCo przemawia za automatycznym podlewaniem ogrodu? Dwie najważniejsze rzeczy: czas i pieniądze. Zaopatrując się w sterownik do nawadniania, który będzie kierował pracą całej instalacji, mamy gwarancję, że podlewanie będzie odbywało się dokładnie wtedy, kiedy to zaplanowaliśmy, ale bez naszego udziału. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że najlepszymi godzinami do podlewania roślin w ogrodzie są godziny nocne. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze: nocą parowanie z gruntu jest minimalne, dlatego woda zużyta na podlanie roślin jest przez nie najbardziej efektywnie wykorzystywana. Po drugie: nocą ciśnienie w instalacji wodnej jest największe, czego nie można powiedzieć w innych porad dnia. Komu jednak chciałoby się wstawać w środku nocy, żeby podlać rośliny w ogrodzie? Dzięki automatyzacji systemu nawadniającego jedyną pracą z naszej strony będzie właściwe zaprogramowanie komputera sterującego. Sterownik do nawadniania zajmie się całą resztą bez naszej aktywności. Pamiętajmy jednak, aby poszczególne linie nawadniające były właściwie rozplanowane i dopasowane do rodzaju nasadzeń, jakie zamierzamy mieć w ogrodzie. Zraszacze sprawdzą się w podlewaniu trawnika, linie kroplujące natomiast w przypadku rabat kwiatowych, skalniaków, bylin czy nawet ogródków warzywnych.

Podczas planowania rozmieszczenia poszczególnych nitek instalacji pamiętajmy, że im krótszy wąż, tym lepsze ciśnienie na jego końcu. Dlatego czasem lepiej zaplanować więcej krótszych przewodów, niż jeden dłuższy, na końcu którego ciśnienie wody może okazać się niewystarczające.