Poprawna instalacja paneli słonecznych

Każdy, kto musi się zmierzyć z zakładaniem paneli słonecznych musi wiedzieć, że instalator umieszczający je dachu domu jest odpowiedzialny za poprawne założenie fotowolatika jak i zapewnienie ochrony przeciwpożarowej paneli. Chodzi w końcu o zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom paneli. Jeżeli prace instalacyjne przebiegają zgodnie z normami i europejskimi standardami nie mamy się o co martwić.

Ochrona przeciwpożarowa paneli słonecznych

ochrona ppoż fotowolatikaNasza mikro elektrownia może stanąć w płomieniach, jeżeli osoba zakładająca ją nie będzie znała się na swojej pracy lub ją zaniedba. Jest to bardzo rzadko spotykane, niemniej ochrona ppoż fotowolatika obowiązuje każdego instalatora. Jeżeli pracownik źle zamontuje okablowanie solarne może powstać łuk elektryczny w miejscu przerwania kabla i w efekcie mamy pożar, który może zniszczyć nie tylko panele ale też nasz dom. Tak drastyczny przypadek nie grozi nam, gdy zaopatrzymy się w odpowiednie okablowania solarne od modułów do falownika. Następnie trzeba zwrócić uwagę na wszelkie oznaczenia i przepływ prądu AC oraz DC. Przy zakupie kabli trzeba mieć na uwadze by nasze okablowanie było podwójnie zaizolowane. W ten sposób ubezpieczymy się od niepotrzebnego naderwania ogumienia i przerwania kabla. Okablowanie nie powinno być umieszczane na terenie, gdy mogłoby zostać zerwane nawet przez przypadkowe potknięcie. Trzeba dobrze je zabezpieczyć przed osobami trzecimi.

Cała ochrona ppoż jest nie tylko zwykłą formalnością, ale też obowiązkiem. W końcu nikt nie chce by nasza inwestycja poszła na marne. Gdy już zakładamy fotowolatikę chcemy cieszyć się ekologicznym wykorzystaniem energii słonecznej do ogrzewania naszego domostwa. Ma to pomóc planecie jak i wesprzeć domowy budżet w wydatkach finansowych rodziny.