Pompy – szerokie zastosowanie

Zastosowanie pomp do pompowania wody i nie tylko, jest tak szerokie, że trudno byłoby sobie wyobrazić ich brak. Urządzenia te równie często wykorzystywane są w przemyśle, co w gospodarstwach domowych. Ich ogromna różnorodność, moc i technologia wykonania sprawia, że z łatwością można dopasować odpowiedni model do swoich potrzeb.

Pompa do wody i nie tylko

pompy przeponoweJeśli mowa o zastosowaniu pompy do wody do użytku domowego, w grę wchodzi kilka różnych odsłon tego urządzenia, w zależności do czego ma nam konkretnie służyć. W pracach ogrodowych, do podlewania roślin czy mycia samochodu, w zupełności wystarczy nam niedroga i prosta pompa powierzchniowa. Co prawda jej moc nie jest powalająca (potrafi przepompować około 50-60 litrów wody na minutę), jednak takie osiągi w zupełności wystarczają. Urządzenie jest niewielkie, niedrogie, służy do pompowania wody z rzeki, stawu, oczka wodnego lub innego zbiornika, a także z kopanej studni kręgowej. Nieco inne są pompy zanurzeniowe. Są hermetyczne, pracują w pełnym zanurzeniu, sprawdzą się wszędzie tam, gdzie można je umieścić pod lustrem wody. Mają zdecydowanie większą moc, bo około 200-300 litrów na minutę. Specyficznym rodzajem pomp są pompy przeponowe. Mogą one służyć nie tylko do pompowania wody, ale także innych substancji, w tym tych najbrudniejszych (szlam) i najtrudniejszych (toksyny). Dzięki bardzo szczelnej budowie i dużej wytrzymałości, pompy przeponowe radzą sobie z każdym trudnym materiałem. Natomiast jeśli mowa o urządzeniu, które doprowadzi wodę do domu, w grę wchodzi zestaw hydroforowy. Pompa należąca do zestawu montowana jest najczęściej w pomieszczeniu gospodarczym, włącza się automatycznie gdy spadnie ciśnienie w zbiorniku (np. w momencie odkręcenia kranu).

Najbardziej zaawansowanym urządzeniem do czerpania wody jest pompa głębinowa, wykorzystywana w studniach głębinowych. Potrafi ona podnieść wodę ze studni o głębokości nawet 100 metrów. Jednak należy się liczyć z kosztami kilkakrotnie przewyższającymi koszty instalacji hydroforowej.