Systemy wentylacyjne w hodowli trzody chlewnej spełniają bardzo ważną rolę. Większość hodowców wie, że organizm świni nie poci się tak, jak człowieka. Właściwie, świnia niewiele się poci. W ciemnych, dusznych pomieszczeniach może dojść do przegrzania świni, udaru cieplnego i padnięcia zwierząt.
Wentylator rozwiązuje ten problem całkowicie
Zawsze wielkość wentylatora (jego możliwości wymiany powietrza), powinny być dostosowane do samej wielkości budynku gospodarczego. Maleńki wentylator niewiele poradzi w olbrzymich chlewniach i może być jedynie taką, wątpliwej jakości dekoracją. Tak samo ma się sprawa w odwrotnym kierunku, czyli wielkie wentylatory w małych chlewniach. Należy pamiętać, że świnia może również się przeziębić, więc nie ma co instalować wentylatora „na zapas”. Wszelkiego rodzaju sprawdzone wentylatory do chlewni powinny być dostosowane do wielkości samego budynku gospodarczego. Nie jest trudno ustalić wielkość przepływu świeżego powietrza w chlewniach, czy innych budynkach, w którym mieszkają zwierzęta gospodarskie. Instalacja takich wentylatorów jest ważna zarówno dla trzody chlewnej, jak i bydła, czy ptactwa hodowlanego. Wielu hodowców także w kurnikach montuje odpowiednie wentylatory. Duszne, stęchłe powietrze w budynku gospodarskim może mieć wpływ na jakość zdrowia samych zwierząt oraz na ich wykorzystanie w produkcji. Słabej jakości mięso, czy jaja nie będą się tak sprzedawać. Nawet, jeśli klient kupi, drugi raz może do producenta już nie wrócić.
Wentylator zamontowany np. w chlewni sprawia, że kondycja zwierząt znacznie rośnie. A przecież o to chodzi. Czym lepsza kondycja zwierząt, tym większe pieniądze może zarobić hodowca. Wentylatory nie są drogie i dlatego powinny być montowane w każdym budynku gospodarczym.