Oczyszczalnia w przypadku braku miejsca na działce

 

Przydomowe oczyszczalnie ścieków powoli zastępują szamba, głównie ze względów ekonomicznych, ponieważ bardzo szybko się taka inwestycja zwraca. Do tego oczyszczalnie są praktycznie bezobsługowe i o raz postawionej oczyszczalni bardzo szybko zapomnimy, przypominając sobie o niej raz w roku, co w zupełności wystarczy do jej poprawnej eksploatacji.

Dobre oczyszczalnie chemiczne nie zajmują dużo miejsca

dobra oczyszczalnia chemicznaWiele osób zwleka jednak z założeniem oczyszczalni, ponieważ nie posiadają wystarczającej ilości miejsca na działce. Jest to jednak błędne rozumowanie, świadczące o tym, ze takie osoby biorą swoją wiedzę tylko z poglądowych opinii na temat oczyszczalni. Tymczasem dobra oczyszczalnia chemiczna załatwia sprawę miejsca na działce, gdyż działa na innej zasadzie. W oczyszczalni chemicznej ścieki oczyszczane są za pomocą reakcji chemicznych zachodzących w ściśle kontrolowanym środowisku. Takie oczyszczone ścieki rozprowadza się wtedy nie za pomocą drenażu, ale studni chłonnej, której średnica nie przekracza zazwyczaj jednego metra. Nie zajmuje taka oczyszczalnia dzięki temu zbyt wiele miejsca na działce, ponieważ nie musimy na niej lokalizować dziesiątek metrów kwadratowych rur drenażowych. Zastępuje je głęboko zakopana studnia, która rozprowadza bez problemu ściegi do gruntu. Taka oczyszczalnia jest rozwiązaniem także wtedy, gdy musimy zachować odpowiednie odległości od jakiegoś obiektu, wymagane odrębnymi przepisami.

Obawy wielu osób odnośnie wielkości oczyszczalni ścieków i zajmowanego przez nią terenu są bezpodstawne. Niektóre oczyszczalnie zamiast drenażu stosują studnie chłonne, które równie dobrze rozprowadzają ścieki, a do tego prawie nie zajmują miejsca na działce. Jest to ciekawa alternatywa, dla osób, które koniecznie chcą zainwestować w oczyszczalnie.