O aparatach łagodzących ból

Ból jest nieodłączną częścią naszego życia. W sprawie jego złagodzenia może dopomóc współczesna medycyna. Zależnie od miejsca, rodzaju i natężenia bólu środki używane do jego zmniejszenia będą różne. Niektóre sposoby niezmienne są od wieków – masaże, ciepłe okłady, itp. W ostatnich latach powstało wiele nowych środków przeciwbólowych, głównie chemicznych, ale nie tylko.

Czym są aparaty do łagodzenia bólu?

aparat do łagodzenia bóluJedną z ciekawszych koncepcji medycznych jest używanie elektryczności. Dawniej również eksperymentowano z większymi i mniejszymi napięciami, głównie w obszarze chorób psychicznych. Sprawdzony i skuteczny jest aparat do łagodzenia bólu, używający niewielkich napięć. Taki aparat generuje bardzo słabe impulsy elektryczne, doprowadzane do elektrod. Użytkownik (zwykle wykwalifikowany fizjoterapeuta) umieszcza elektrody na bolących fragmentach. Impulsy przenikają przez skórę, po czym blokują sygnały bólu wpływając na nerwy. Dodatkowym działaniem jest stymulowanie wytwarzania przez organizm endorfin, które są naturalnym środkiem przeciwbólowym. Efektem końcowym pracy urządzenia jest ulga w bólu. Wiele tego typu aparatów jest przeznaczonych do użytku domowego. Mają niewielkie rozmiary, można regulować siłę impulsów, dołączona jest dobra instrukcja obsługi. Jak normalnie wielu użytkowników nie patrzy na instrukcje, czy gwarancje, tak w przypadku urządzeń medycznych jest to dużo ważniejsze.

Podsumowując, aparat łagodzący ból jest przyjaznym użytkownikowi urządzeniem wykorzystującym impulsy elektryczne do zmniejszania bólu. Szczególnie dobrze sprawdza się w bólach mięśniowych, skurczach, itp. Jest to ciekawa alternatywa dla standardowych środków przeciwbólowych – maści oraz tabletek. Podobnie jak z lekami należy dochować szczególnej ostrożności w obsłudze tego urządzenia.