Niepełnosprawny może jeździć specjalnym autem

Przemieszczając się po drogach publicznych, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wokół nas mogą znajdować się osoby niepełnosprawne. Nie zawsze będą one przewożone przez inne osoby, czasem mogą podróżować samodzielnie, co ułatwia im specjalny osprzęt, który montuje się w ich pojazdach, aby możliwe było sterowanie nim.

Jakim autem może jeździć osoba niepełnosprawna?

specjalne auta dla niepełnosprawnychPierwszym podstawowym ułatwieniem jest użycie automatycznej przekładni zmiany biegów. Sprawia to, że nie będzie nam już potrzebna lewa noga, która kontroluje pracę sprzęgła. To duże ułatwienie. Większym problemem jest sterowanie gazem oraz hamulcem, które odbywa się standardowo za pomocą prawej nogi. Będziemy musieli w odpowiedni sposób poradzić sobie z takimi kwestiami, które dotyczyć będą sterowania tymi dwoma pedałami. Zwykle montuje się odpowiednią dźwignię, która posiada też szereg dodatkowych funkcji, jak możliwość zmiany kierunkowskazu bez odrywania rąk od niej. Wiele warsztatów dostarcza specjalne auta dla niepełnosprawnych dla swoich klientów. Można z ich pomocą w ogromnym stopniu poradzić sobie z takimi rzeczami, jak na przykład usamodzielnienie się osoby, która ma poważne problemy z poruszaniem się. Pokonanie nawet dużej odległości w samochodzie jest znacznie łatwiejsze niż na wózku. Będziemy więc w stanie znacznie usprawnić życie takiej osoby i warto zawsze o tym pamiętać, gdy będziemy mieli taką możliwość.

Szereg aut osobowych da się dopasować do przewozu osób niepełnosprawnych, ale też do tego, aby możliwe było ich samodzielnie przemieszczanie się. Chodzi tutaj nie tylko o odpowiednie uchwyty, ale też inne dodatki, wliczając w to elektroniczne urządzenia sterujące, które mogą okazać się dla nas wyjątkowo przydatne. To korzystne, żeby wiedzieć, jak się to montuje.