Najważniejsze rodzaje przenośników taśmowych

Układy i maszyny przenośnikowe, to podstawowy rodzaj urządzeń transportujących w zakładzie przemysłowym. Dzięki nim towary wytwarzane w przedsiębiorstwie mogą być transportowane pomiędzy różnymi częściami firmy. Bardzo dużą rolę odgrywają tutaj różne rodzaje przenośników montowane w danej firmie. Dzięki dobraniu ich odpowiedniego rodzaju możliwe jest dopasowanie linii produkcyjnej do konkretnej branży i kategorii produktów, w jakiej porusza się firma.

Najczęściej spotykane wersje przenośników przemysłowych

przenośniki taśmoweNajczęściej spotykaną wersją przenośnika są wszelkie rodzaje taśmowe. Zaliczają się do nich wszelkie systemy taśmowe oraz pasowe. Spotkamy je w wielu zakładach produkcyjnych, zajmujących się produkcją rozmaitych dóbr i towarów. Tam, gdzie przenośniki taśmowe nie mogą być zastosowane, montuje się wersje łańcuchowe. Charakteryzują się dużym udźwigiem i możliwością transportu dużych materiałów. Jeżeli w naszej firmie transportujemy duże materiały o niewielkiej masie, z powodzeniem zastosujemy przenośniki paskowe. Charakteryzują się lekką konstrukcją oraz większą nośnością w stosunku do standardowego przenośnika opartego na szerokiej taśmie. Kolejnymi rodzajami urządzeń transportujących są grawitacyjne lub napędzane przenośniki rolkowe. Jak sama nazwa wskazuje produkty i wyroby mogą być transportowane z wykorzystaniem zjawiska grawitacji lub napędzane za pomocą motoreduktora.

Często spotykanymi wersjami przenośników są rodzaje modularne, składające się z części, czyli modułów lub też rodzaje płytkowe. Wykorzystuje się w nich, jak sama nazwa wskazuje swoistego rodzaju płytki, pełniące funkcję taśmy transportującej. Taka taśma wykazuje niezwykle długą żywotność oraz jest odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.