Na co szczepić psa?

Pies to żywe zwierzę, więc jego posiadanie to nie tylko przyjemność z posiadania wiernego, czworonożnego przyjaciela, ale również szereg obowiązków, które właściciel musi spełnić, aby mieć pewność, że zostanie on z nim przed długie lata. Profilaktyka w życiu psa jest ogromnie ważna. Oprócz odrobaczeń i zabezpieczeniu go przed pasożytami zewnętrznymi należy również wykonać odpowiednie szczepienia.

Kalendarz szczepień psa

szczepienie psaSzczepienia zabezpieczają pupila przed groźnymi chorobami. Posiadając w organizmie odpowiednie przeciwciała szybciej poradzi on sobie z ewentualną infekcją. Szczepienie psa może być wykonane z użyciem szczepionek monowalentych (chroniące przed jedną chorobą) albo poliwalentnych (chroniące przed różnymi chorobami). Wszystkie działania przeprowadzane są w gabinecie weterynaryjnym, przez wykwalifikowany personel. Do obowiązkowych szczepień należą te przeciwko wściekliźnie. Właściciel ma obowiązek co roku powtarzać to szczepienie w celu przypomnienia. Należy pamiętać, że nie zaszczepienie psa przeciwko tej chorobie grozi mandatem karnym. Szczepienia psa dzieli się na dwie kategorie: zasadnicze oraz dodatkowe. Do pierwszej grupy należą te przeciwko wściekliźnie, parwowirozie, nosówce oraz chorobie Rubartha, natomiast do drugiej przeciwko boreliozie, leptospirozie, dermatofitozie i herpeswirozie. Psa powinno się zacząć szczepić już w wieku szczenięcym. Najwcześniej rozpoczyna się to już w 2 miesiącu życia. Pomiędzy poszczególnymi szczepieniami powinno zachować się odpowiednie odstępy żeby zanadto nie osłabić organizmu zwierzęcia, dlatego też lekarze weterynarii opracowali kalendarz szczepień.

Zakupując lub adoptując szczeniaka powinniśmy wybrać się na pierwszą wizytę do lekarza weterynarii. To on podpowie nam jak powinniśmy zabezpieczyć go przed różnymi chorobami. Trzymając się jego zaleceń i wykonując szczepienia w odpowiednim czasie organizm zwierzęcia nabierze odporności. Mają one ogromne znaczenie dla zdrowia pupila.