Leki na bazie oleju z konopi indyjskich

Olejek z konopi indyjskich jest pozyskiwany z rośliny Cannabis sativa. Właściwości lecznicze tej rośliny są znane od ponad 3000 lat. Zostały one opisane w starożytnym egipskim papirusie Ebersa około 1550 r. p.n.e., a wcześniej prawdopodobnie stosowano je jako lek w Chinach. Niektóre odmiany tej rośliny zawierają duże ilości substancji psychoaktywnej – tetrahydrokannabinolu (THC).

Właściwości lecznicze oleju z konopi indyjskich

olej z konopi indyjskiejInnym ważnym składnikiem chemicznym rośliny jest kannabidiol, który nie ma działania psychoaktywnego. Oba składniki oddziałują na naturalne receptory kannabinoidowe organizmu, które biorą udział w wielu procesach, takich jak pamięć, ból i apetyt. Konopie indyjskie zawierają także ponad 100 innych związków kannabinoidowych w niższych stężeniach. Po ostatnim przeglądzie przeprowadzonym przez Światową Organizację Zdrowia stwierdzono, że olej z konopi indyjskiej (zawierający kannabidiol) nie wykazuje żadnych skutków wskazujących na możliwość nadużywania lub uzależnienia. Podano również, że okazał się skuteczny w leczeniu padaczki i może być użyteczny w leczeniu wielu innych schorzeń. Dwa przeprowadzone niedawno wysokiej jakości randomizowane badania kontrolowane placebo wykazały, że kannabidiol jest skutecznym lekiem w leczeniu zespołu Lennoxa-Gastauta i zespołu Dravet – ciężkich postaci padaczki.

Mechanizm działania nie jest znany, ale może wynikać z połączenia różnych efektów, takich jak hamowanie aktywności neuronów i tłumienie stanów zapalnych w mózgu. W wielu krajach kannabidiol jest legalny. Wyciągi z roślin konopi indyjskich (znane jako oleje konopne lub CBD) są dostępne w wybranych sklepach, ale zawartość THC musi być niższa niż 0,2 procent. Na tym poziomie THC nie jest psychoaktywne. Syntetyczna wersja THC dostępna jest pod nazwą Nabilone.