Leczenie choroby alkoholowej

Alkohol to substancja psychoaktywna, legalna i tolerowana w społeczeństwie. Dlatego też jest ogólnie dostępny i praktycznie nie ma osoby która nie miałaby z nim kontaktu. Alkohol sam w sobie oraz produkty jego rozkładu w organizmie ludzkim są toksyczne i bardzo źle wpływają na większość tkanek i narządów. Dlatego też nie powinien być spożywany w nadmiernej ilości.

Jak wyleczyć alkoholizm?

terapia alkoholowa dla dorosłychKultura picia pozwala na spożywanie niewielkich ilości w czasie różnych spotkań czy też uroczystości. W niektórych państwach kieliszek dobrego wina podany podczas obiadu czy innego posiłku jest bardzo dobrze odbierany i przez większość praktykowany. Jednak spożywanie go często i w większych ilościach szybko wymyka się z pod kontroli. Gdy zauważymy, że alkohol dominuje nad innymi zachowaniami które wcześniej stanowiły dla nas dużą wartość możemy być pewni że weszliśmy w fazę uzależnienia. Wówczas niezbędna może się okazać terapia alkoholowa dla dorosłych przeprowadzana w poradniach zatrudniających bardzo dobrych psychologów i terapeutów. Pierwszym korkiem jest zgłoszenie się do poradni leczenia uzależnień od alkoholu. Tam po odpowiednim zdiagnozowaniu zapadną decyzje co do dalszego leczenia. Leczenie może przebiegać na dwa sposoby. W dziennym lub całodobowym oddziale leczenia uzależnień od alkoholu. Oczywiście aby ją rozpocząć pacjent musi świadomie i dobrowolnie wyrazić na nią zgodę. Zdarza się jednak iż odstawienie alkoholu wiąże się z tak silnymi objawami abstynencyjnymi, że wskazany jest pobyt na oddziale detoksykacyjnym.

Musimy pamiętać, że alkoholizm tak jak wszystkie uzależnienia jest bardzo trudny do wyleczenia. Dlatego też alkoholikiem jest się przez cale życie. Bywają przypadki, że nawet po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach abstynencji pacjent wraca do czynnego nałogu. Dlatego tak ważną rzeczą jest odpowiednia terapia i dobry terapeuta.