Jak wybrać lampę do sypialni?

Lampy do sypialni mają dwa podstawowe zadania: zapewniają wystarczającą ilość światła do wygodnego czytania i innych zajęć w sypialni, a przy tym wyglądają świetnie. Wybór lampy może być jednak niełatwy. Na szczęście istnieją podstawowe zasad, które odpowiadają na wszystkie pytania i sprawiają, że wybór odpowiedniej lampy jest bardzo szybki.

Najważniejsze czynniki przy wyborze lampy do sypialni

nowoczesna lampa do sypialniPierwszą zasadą, którą najczęściej kierują się kupujący jest ilość lamp przy łóżku. Standardowo dla jednej osoby potrzebna jest jedna, i dwie dla dwóch osób. Jednak jeśli sypialnia jest bardzo duża, lub posiada się łóżko w dużym rozmiarze, dwie lampki nocne zapewnią lepszą równowagę oświetlenia, niezależnie od ilości osób korzystających z pokoju. Nawet w przypadku korzystania z dwóch lampek nocnych, nie można liczyć na to, że zapewnią one odpowiednią ilość światła. Nowoczesna lampa do sypialni, która dobrze oświetli pokój może być zarówno sufitowa, jak i stojąca, najlepiej po drugiej stronie pokoju. Jednym z najczęstszych błędów w dekorowaniu sypialni jest wybór niewłaściwej wielkości lampki nocnej. Najczęściej jest to lampa za mała na szafkę nocną. Uzyskanie odpowiedniej skali jest ważne, aby otrzymać odpowiednią równowagę w sypialni. Im szersze jest łóżko, tym szerszy jest stolik nocny, a im szerszy jest stolik nocny, tym szersza powinna być lampa. Wysokość lampy do sypialni jest również ważna, szczególnie dla miłośników czytania w łóżku. Jeśli stolik nocny ma taką samą wysokość jak łóżko, lampa powinna mieć taką samą wysokość plus kilka centymetrów więcej.

Dopóki lampki nocne są w harmonii z resztą wystroju sypialni, kolor i styl jest już sprawą indywidualną. Można wzbogacić współczesną sypialnię elegancką lampą ze szkła lub chromu albo tradycyjny styl do sypialni utrzymanej w dawnym charakterze. Lampy nocne występują w wielu kształtach, więc wybór stylu jest praktycznie nieograniczony.