Instalacja grzewcza w domu

W każdym współczesnym domu jednorodzinnym musi istnieć jakaś instalacja grzewcza. Nie każdy ma jednak możliwość podłączenia się do miejskiej ciepłowni, dlatego większość domów posiada własne źródło ciepła w postaci pieca, znajdującego się w kotłowni. O budowie tego pomieszczenia trzeba myśleć już na etapie budowy samego domu.

Odpowiedni wybór domowych rur kominowych

domowe rury kominoweW Polsce większość domów posiada piec zasilany paliwem stałym, takim jak węgiel czy też drewno lub za pomocą kotła na gaz. Urządzenia te powinny znajdować się w kotłowni, która będzie zbudowana w oparciu o odpowiednie normy budowlane, a także będzie wyposażona w odpowiedni sprzęt. Do spalania potrzebne jest powietrze, a także możliwość odprowadzenia gazów powstałych w procesie spalania. Takie spaliny muszą być wyprowadzane z pieca przy zastosowaniu odpowiednich rur, które będą odporne na wysoką temperaturę i ogólny charakter spalin. Dlatego właśnie typowe domowe rury kominowe są żaroodporne i kwasoodporne. Gdyby takie nie były to w bardzo krótkim czasie uległyby zniszczeniu co mogłoby doprowadzić do powstania nieszczelności, przez które będzie się wydostawał do pomieszczenia dym. To jest bardzo niebezpieczna sytuacja, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę, na ten element instalacji grzewczej. Jest on tak samo ważny jak komin czy też otwory wentylacyjne w kotłowni. Najlepiej jeśli kupimy rury posiadające odpowiedni certyfikat, świadczący o ich przydatności.

Kotłownie są często głównym obiektem, na który zwraca się uwagę podczas odbioru budynku przez właściwy organ. Tutaj wszelkie niedoróbki są niedopuszczalne, ponieważ stwarzają zagrożenie dla mieszkańców danego budynku, a na to inspektor budowlany pozwolić nie może. Podczas ich budowy trzeba bardzo dokładnie zwracać uwagę na projekt.