Moduły słoneczne z pewnością są znane każdemu, kto interesuje się oszczędnościami związanymi z rachunkami za energię elektryczną. Stosowanie paneli pozwala na znaczne obniżenie kosztów, tak aby jedynymi stałymi opłatami była m.in. mocowa. W przypadku samodzielnego produkowania prądu warto zastanowić się nad jego przechowywaniem.
Fotowoltaika, magazyny energii i oszczędność
Obecnie zakłady energetyczne umożliwiają inwestorom bezpłatny odbiór 80% wyprodukowanej energii, zmienia się to jednak w przypadku instalacji, które przekraczają swoją mocą granicę 10 kWp. Oszczędność i dbałość o środowisko to przede wszystkim fotowoltaika Magazyn energii jest świetnym rozwiązaniem w przypadku gdy właściciel budynku chce usamodzielnić się od dostawców energetycznych, przy czym jednocześnie jego instalacja generuje duże uzyski. W przypadku takich osób ponad 30% wyprodukowanego prądu zostaje zwrócone do zakładu, w związku z czym realnie tylko 7 kWp instalacji fotowoltaicznej generuje realne zyski. Przemyślenie tego problemu pozwala zrozumieć, jak dużo z samodzielnie wyprodukowanej energii jest nam zabierana. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem są magazyny, które składają się z mocnych akumulatorów umożliwiających przechowywanie wygenerowanej energii. Wystarczy przeliczyć sobie jakie oszczędności mogłyby być możliwe w przypadku zastosowania mniejszej instalacji oraz magazynu, który zwiększa niezależność budynku. Przechowywanie każdej kilowatogodziny to jednorazowy koszt w wysokości od 2500 do 3000 złotych.
Oszczędność jest tematem nieschodzącym z ust całego społeczeństwa. Każdy poszukuje sposobu, który umożliwi ograniczenie miesięcznych kosztów utrzymania nieruchomości. W takiej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem jest usamodzielnienie się od zakładów energetycznych – produkować i magazynować.