Miejscem, w którym od wielu dziesięciu lat powstają płyty CD i DVD jest tłocznia, w której jest możliwe powstanie wielu profesjonalnie wytłoczonych płyt. Dzięki temu, że owe zakłady posiadają nowoczesne linie technologiczne, możliwe jest wytłoczenie płyty, która powstaje w różnych, ściśle określonych etapach. Etapy te determinuje ściśle proces produkcyjny, który jest podstawową pracy każdej tłoczni płyt.
Fazy powstawania płyt CD i DVD
Podstawowym etapem powstawania materiału muzycznego na płycie jest mastering, który jest konieczną czynnością, która umożliwia przeniesienie danego materiału muzycznego na tak zwaną „szklaną płytę”. Tłoczenie płyt CD nie może być także możliwe bez pokrywania niklem obrazu płyty, czyli powstawania tak zwanego „stampera”. Samo tłoczenie płyty jest przeprowadzane dzięki urządzeniom wtryskającym, które umożliwiają profesjonalne odbijanie obrazu na nośnikach z poliwęglanu. W wielu tłoczniach powstają także nadruki na płytach, a także wszelkiego rodzaju usługi premasteringu. Tłocznie mogą posiadać także swoje drukarnie, które produkują okładki płyt CD, i DVD, a także tworzą specjalne grafiki, które zostają nanoszone na drugą stronę każdego nośnika. Dzięki tego rodzaju technologii możliwe jest stworzenie nośnika, który jest profesjonalnie wykonany, i może zostać umieszczony np. na półce sklepu muzycznego. Wiele płyt umieszczonych w opakowaniach na półkach zostało wykonanych w tej samej tłoczni.
Tłocznie mogą posiadać także własne, wewnętrzne cenniki, które umożliwiają przyjmowanie zleceń od wielu firm i osób. Dzięki temu, że tłocznia posiada cennik, możliwe jest składanie wielu zamówień, które zostaną przyjęte przez dział kontaktu z klientami, a zleceniodawca może oczekiwać powstawania płyt np. w bardzo dużym nakładzie.