Efektywny pellet drzewny

Żyjąc w klimacie umiarkowanym nie da się uniknąć spadków temperatur. Związane są one z tym, że automatycznie musimy uruchamiać nasze systemy grzewcze. Nawet jeśli zimy nie są zbyt mroźne to jednak bez ogrzewania domu się nie obejdzie. Warto jednak wiedzieć o tym w jaki sposób ogrzewać nasz dom by koszty z tym związane były jak najniższe.

Pellet z wiórów drzewnych

dobry pellet lavaMówiąc na temat materiałów opałowych automatycznie wiele osób myśli o węglu. Od zarania dziejów do ogrzewania stosuje się również drewno opałowe. Przez wiele lat te dwa rozwiązania były zamiennie stosowane. Jednak musiał kiedyś nadejść czas gdy pojawi się jakaś konkurencja. W dobie zwiększonego wydobycia węgla jesteśmy zmuszeni do tego by powoli przygotowywać się do korzystania z innych materiałów opałowych. Świetną alternatywą dla węgla obecnie może być bardzo chwalony i dobry pellet Lava. Produkt ten powstaje w całości z drewna. Jednak nie są tu wykorzystywane duże jego kawałki. Natomiast stosuje się tutaj wióry drzewne. Zależnie od producenta, stosuje się wióry pochodzące z tartaków lub też wykorzystuje się wierzbę energetyczną. W niektórych województwach natknąć się można na całe łany, na których posadzona jest ta wierzba. Podczas spalania pelletu z niej stworzonego wydziela się bardzo duża ilość ciepła. Nie bez powodu więc wierzba ta określana jest mianem energetycznej. Pellet drzewny obecnie prawie dorównuje węglowi.

Pod względem kaloryczności pellet drzewny nie jest bardzo daleko w rankingu. Wiele razy okazywało się, że ogrzewanie pelletem bywało nie tylko efektywne ale również bardzo tanie. Cena za jedną tonę materiału opałowego jakim jest pellet drzewny jest nawet o połowę mniejsza od ceny za tonę węgla. Jest to więc jeden z argumentów by stosować takie rozwiązanie.