Czym są azotowe nawozy?

Jest to cała grupa nawozów, które zostały zbudowane na bazie związków azotowych, które są bardzo łatwo przyswajalne. Jest to zdecydowanie najlepszy nawóz mineralny, który ma ogromne znaczenie przy uprawie roślin rolniczych oraz warzywnych, a także ozdobnych. Możemy kupić różne rodzaje nawozów azotowych, które mają odpowiednie zastosowanie.

Jakie jest zastosowanie azotowych nawozów?

nawozy azotoweDla wielu roślin przy rozwoju bardzo duże znaczenie ma azot. Zazwyczaj roślina pobiera go z gleby w bardzo dużych ilościach i zawsze rośliny kiepsko się rozwijają w sytuacji, w której gleba nie jest zasilana odpowiednim nawozem azotowym. Dzięki temu, że wykorzystujemy nawozy azotowe, to rośliny rosną szybciej oraz mają większą zieloną masę, a także wydają większe plony. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, że azotowe nawozy powinny być stosowane z odpowiednią ostrożnością. Niestety, ale kiedy przedawkujemy i zbyt zwiększymy dostępność azotu w glebie, to może to się odbić na zmniejszonej słodyczy w burakach albo zmniejszonej ilości tłuszczów w różnych nasionach na przykład słonecznika. Sztuczny nawóz azotowy bardzo dobrze sprawdza się także w przypadku roślin ozdobnych, które mają dekoracyjne liście. Możemy bez problemu również stosować taki nawóz w przypadku roślin owocowych, ale tutaj trzeba zastosować taki nawóz w określonym czasie. Warto wiedzieć o tym, że azotowe nawozy powinniśmy podawać wiosną i najpóźniej pod koniec lipca. Sztuczny nawóz azotowy możemy podawać dolistnie albo doglebowo.

Azotowe nawozy możemy również podzielić na formy azotu, która w nich występuje. Będziemy mogę kupić nawozy amonowe oraz saletrzane, a także amidowe. Nawozy amonowe zbudowane są na bazie siarczanu amonu i mają bardzo silne działanie zakwaszające. Bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie i dlatego często używamy do dokarmiania dolistnego.