Czym okrywać słomę na polu?

 

Przechowywanie balotów siana czy słomy nastręcza czasem problemów. Znalezienie odpowiednio dużej przestrzeni na składowanie tej wydajnej paszy dla zwierząt gospodarczych nie jest proste. Najpoważniejszy problem, to zachowanie odpowiednich warunków przechowywania, co zapewni wysoką wartość spożywczą przez cały okres skarmiania.

Zalety dobrej agrowłókniny do słomy

agrowłóknina do słomyNajlepszym miejscem do przechowywania siana czy słomy będzie specjalny budynek gospodarczy, zadaszony i wystarczająco duży. Nie każdego właściciela gospodarstwa stać jednak na budowę takiego magazynu, ponieważ jest to koszt przynajmniej 20 tysięcy złotych. Jeśli jednak mamy taką możliwość, budynek gospodarczy może służyć również za magazyn dla różnych sprzętów i maszyn rolniczych. Część rolników stara się rozmieścić gromadzoną paszę w stodole czy na strychu obory, jednak zazwyczaj wolnej przestrzeni nie ma tam za wiele. W rezultacie baloty składowane są pod gołym niebem i okrywane folią rolniczą. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że dużo lepszym niż nietrwała folia rozwiązaniem jest agrowłóknina do słomy. Materiał ten, tak samo jak folia, nie przepuszcza wody, jednak przepuszcza powietrze, a wentylacja jest bardzo ważna w przechowywaniu tak dużej ilości zielonej masy. Dzięki stałemu przepływowi powietrza słoma i siano nie będą gnić i będą miały możliwość wyparowywania wilgoci. Inną ważną zaletą, jaką dysponuje agrowłóknina do słomy są filtry UV, które chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się składowanego materiału. Nie bez znaczenia jest także duża odporność na porywy wiatru, nawet te bardzo silne i częste. Agrowłóknina nie ulegnie potarganiu i zerwaniu, a jej trwałość szacuje się na minimum 7 lat.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety agrowłókniny nad zwykłą folią rolniczą, nawet przy wyższej cenie tej pierwszej, inwestycja w jakość będzie się opłacać. Gwarancja zachowania najbardziej korzystnych warunków przechowywania paszy oraz możliwość wykorzystania włókniny przez kolejne sezony pozwoli na spore oszczędności w perspektywie czasu.