W pracach budowlanych, wielkie znaczenie ma budulec. Obecnie tym najpopularniejszym jest beton. Beton różnego rodzaju, jednak jednym z popularniejszych jest ten architektoniczny, zwany również licowym, jak również fasadowym, elewacyjnym, strukturalnym.
Zastosowanie betonu licowego
Najważniejszym krokiem w uzyskaniu pożądanej jakości betonu, jest określona specyfikacja jego wymaganych cech. Beton architektoniczny to widoczna powierzchnia betonowa, której nie wykańcza się powłokami kryjącymi. Nie każda powierzchnia z betonu spełniają te same wymagania jakościowe. Beton licowy to tylko powierzchnia odkryta, do której zastosowanie mają szczególne wymagania związane z wyglądem i pozwalające uzyskać efekt w postaci tekstury, kształtu, czy koloru. Coraz częściej są to wymagania związane z wytwarzaniem akurat tego rodzaju betonu tą technologią, a nie jak dotychczas kiedy kopiowano wymagania dotyczące betonu zwykłego, występującego pod nazwą beton architektoniczny. Z betonu licowego możemy tworzyć ściany, stropy, ale także podłogi i także wykorzystuje się go do wykonania mniejszych elementów wystroju wnętrz. Nadaje się on do zabudowy wanien i brodzików, ale także na blaty kuchenne. Z betonu licowego można również wykonać kominek lub samą jego obudowę. Tworzy się z niego ponadto elementy ozdobne oraz urozmaicone detale architektoniczne. Doświadczeni w tej branży ludzie mówią, że ten rodzaj betonu nadaje pomieszczeniom indywidualny charakter i niepowtarzalny styl, który podkreśla wnętrze.
Zaletą betonu architektonicznego jest fakt, ze może być on stosowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Jak również na schodach, czy elewacjach. Beton licowy nie należy do najtańszych produktów na rynku, ale z pewnością warto w niego zainwestować.