Czy warto zamontować piec wolnostojący ?

Piecyk wolnostojący może być alternatywą dla kominka. Nadaje się do niewielkich pomieszczeń. Ma zdolność do nagrzania wnętrza. Na rynku dostępny jest szeroki wybór takiego rodzaju piecyków, różnią się one stylistyka. Podczas wyboru pieca wolnostojącego należy zwrócić uwagę na jego parametry.

Zalety pieca wolnostojącego 

piece wolnostojąceNajczęściej piece wolnostojące wykonane są z żeliwa lub stali nierdzewnej. Masywna konstrukcja żeliwna wpływa na zdolności akumulacyjne. Najpopularniejsze są modele w klasycznej stylistyce, które nadają rustykalny klimat pomieszczeniu. Dostępne są również modele, które wpasowuje się do stylu minimalistycznego wnętrz. Takiego urządzenie grzewcze można ustawić w sypialni lub salonie. Świetnie się nadaje do ogrzania domków letniskowych. Piece wolnostojące dobrze sprawdzą w przypadku osób mieszkających samotnie, obniży to koszty ogrzewania domu. W przypadku kiedy piecyk będzie stanowić główne źródło ogrzewania, należy wybierać modele z większą mocą grzewczą. Piece wolnostojące są ogrzewane drewnem, węglem lub pelletem. Taki typ pieca sprawdzi się, jeśli zależy nam na szybkiej i nieskomplikowanej instalacji, bez potrzeby przeprowadzania prac budowlanych. Takie piece to ładny element dekoracyjny pomieszczenia. Przez przeszklone drzwiczki można podziwiać płomienie, co nadaje przytulny charakter mieszkaniu. Producenci pieców zapewniają akcesoria, które ułatwiają codzienne korzystanie z wolnostojącego piecyka. Konieczna będzie szczotka do usuwania sadzy i popiołu. Przy piecu na pewno się przyda wnęka na przechowywanie drewna. Cena pieców wolnostojących zależy od materiału, z jakiego został stworzony.

W droższych modelach dostępny jest termostat. Umożliwia on regulowanie temperaturę i czas spalania. Pozwoli dopasować temperaturę odpowiednią do pomieszczenia. Jednak zanim zdecydujemy się na montaż tego typu urządzenia grzewczego, trzeba sprawdzić, czy pomieszczenie spełnia wymaganie techniczne, umożliwia wylot spalin.