Czy bycie geodetą się opłaca?

 

Stając przed wyborem drogi życiowej, wielu ludzi nie ma pojęcia czym się zająć, w jakim kierunku się kształcić. Część z nich rezygnuje z dalszej nauki, a część idzie na kierunek studiów, który jest nieopłacalny lub nie czują się tam dobrze. Pozwólcie, że przybliżę wam pracę geodety, który jeśli zna się na swoim fachu, na brak pracy nie może narzekać.

Praca w geodezji

geodeta gdyniaSama geodezja dzieli się tak naprawdę na trzy podstawowe odłamy, które się ze sobą poniekąd zazębiają. Wyróżniamy geodezję ogólną, geodezję inżynieryjną i kataster. Nie będziemy już zagłębiać się w to, czym zajmuje się konkretny oddział, zajmijmy się dostępnością pracy w tym zawodzie. Jest naprawdę dużo pracy, którą może wykonać geodeta gdynia jest miastem potwierdzającym moją tezę, ponieważ w ostatnim czasie buduje się tam dużo nowych rzeczy, a na żadnej budowie nie może zabraknąć geodety. Geodeta tak naprawdę zaczyna i kończy każdą budowę. Jeśli geodeta nie wytyczy miejsca fundamentów, to żaden budynek nie powstanie, budynek, droga, most czy jakikolwiek inny obiekt architektoniczny. To jest początek prac, końcem jest inwentaryzacja powykonawczą, którą również geodeta musi wykonać. Pracę jako geodeta możemy znaleźć prywatnie przy małych budowach domów jednorodzinnych lub pracując w firmie przy budowie dróg, mostów i kominów. To tylko niektóre możliwości, których jest w rzeczywistości dużo więcej, chociażby przy podziałach działek, tyczeniu gazociągów lub sprawdzaniu pionowości obiektów wysmukłych.

Nie jednokrotnie spotkałem się ze stwierdzeniem, że ten zawód ma swoje lata świetności już dawno za sobą. Jest to nieprawda, ponieważ ludzie zawsze będą coś tworzyć, coś budować i będą potrzebować ludzi, którzy zajmą się podczas budowy stroną pomiarową. Praca w tym zawodzie skończy się dopiero w momencie, gdy wszystko będzie już zbudowane, co jest oczywiście niemożliwe.