Brak płynności finansowej

Brak płynności finansowej w firmie jest powodem do niepokoju. Stoją za tym różne czynniki, spośród których nie wszystkie są zależne od człowieka. Niektóre wynikają z niekorzystnych sytuacji na rynkach różnych branż. Czasami natomiast jedna zła decyzja pociąga za sobą kolejne, przez które przedsiębiorstwo popada w problemy finansowe.

Czy zakup zadłużonej spółki jest opłacalny?

kupię spółkę z długamiTrudno jest stwierdzić jednoznacznie, czy zakup firmy w złej kondycji finansowej jest opłacalny. Wiele osób ma wątpliwości, czy ogłoszenia w stylu „kupię spółkę z długami” jest warte brania pod uwagę, czy też nie. Czy jest to w ogóle możliwe? Jak najbardziej. Oczywiście kluczowa jest tutaj wysokość zadłużenia. Jeżeli przewyższa ono wysokość kapitału, który należy wnieść, by utworzyć nową spółkę, nie ma mowy o opłacalności takiej transakcji. Jeżeli jednak kwota jest o wiele niższa, jak najbardziej warto skorzystać z takiej alternatywy. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia również fakt, że jego koszt jest znacznie niższy, niż ten, który ponosi się w momencie zakładania spółki od samego początku. Wówczas konieczne jest spełnienie wielu formalności, wypełnienie niezbędnych dokumentów. Wszystkie te czynności zajmują dużo czasu. Natomiast zakup gotowej spółki znacznie skraca czas, po którym możliwe jest rozpoczęcie prowadzenie działalności. W przypadku zakupu zadłużonego przedsiębiorstwa, wszystkie zobowiązania muszą zostać uregulowane przez nowego właściciela. 

Ważne jest, by w każdym etapie zakupu gotowej spółki korzystać z usług wyspecjalizowanych kancelarii prawnych. Specjaliści z zakresu prawa cywilnego przygotują niezbędne dokumenty, w których zawarte zostaną wszystkie zasady przejęcia spółki. Po dopełnieniu wszystkich formalności możliwe jest rozpoczęcie prowadzenia działalności na własnych warunkach.